Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego – Koksartroza

8 lipca 2019

Kogo dotyczy i czym jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego polega na zmniejszeniu grubości chrząstki wyścielającej powierzchnie stawowe stawu biodrowego. Wiązać się będzie to z przewagą procesu niszczenia, degeneracji chrząstki nad procesem jej regeneracji. Sytuacja ta doprowadza do całkowitego zniszczenia chrząstki oraz do uwidocznienia powierzchni kostnej. Stan taki wiązać się będzie ze zwiększeniem tarcia, niemożnościom wytworzenia wystarczającej ilości mazi stawowej, co powodować będzie ograniczenie ruchu i obniżenie jakości życia.

Choroba ta wiązana jest głównie z wiekiem, najczęściej występuje po 50 roku życia, nie jest to jednak regułą. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powstawać już u osób młodszych. Powstawanie zmian zwyrodnieniowych wiąże się między innymi z przeciążaniem stawu, nieprawidłową jego budową (np. dysplazja stawu biodrowego), nieprawidłowym metabolizmem chrząstki stawowej, niewłaściwym składem mazi stawowej.

Czynnikami predysponującymi do powstawania zmian zwyrodnieniowych są również;

  • nadwaga,
  • cukrzyca,
  • powtarzające się mikrourazy,
  • osteoporoza,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • siedzący tryb życia,
  • zaburzenia budowy stawu,
  • palenie tytoniu,
  • niedoczynność tarczycy,
  • hemofilia,
  • choroby reumatyczne.

Jakie objawy towarzyszą zmianą zwyrodnieniowym stawu biodrowego?

Bardzo często pierwszymi dolegliwościami pojawiającymi się wraz z powstaniem zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego jest ból pojawiający się w pachwinie. W pierwszej fazie pojawia się on w trakcie takich czynności jak wstawanie czy też siadanie. Wraz ze wzrostem zaawansowania problemu ból pojawiać się może w trakcie chodzenia, czy też w spoczynku.

Do objawów, które mogą się również pojawiać, są bóle w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, dolegliwości bólowe w obszarze stawu kolanowego czy też w ból w pośladku. Ból potrafi być na tyle dotkliwy, że chory odciąża kończynę zajętą, co powoduje zaniki mięśniowe oraz utykanie. Pacjenci często zgłaszają odczucie sztywności w stawie w szczególności po nocy lub dłuższym siedzeniu, które ustępują po rozchodzeniu.

Z racji tego, że zmiany zwyrodnieniowe związane są z nawracającym stanem zapalnym, objawami dodatkowymi może być niemożność leżenia na biodrze po stronie zajętej. Na skutek nawracającego stanu zapalnego pojawiać się mogą osteofity, będące niczym innym jak wysyceniem tkanki cząsteczkami wapnia. W obrazie RTG – badaniu najczęściej stosowanym do oceny stawu biodrowego – obserwować będziemy dzioby kostne, czyli właśnie osteofity.

Zmiany zwyrodnieniowe powodować będą ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym, a tym samym utrudnienia w lokomocji.

Czy zmiany zwyrodnieniowe bolą?

No właśnie nie ! Ból w stawie biodrowym związany jest z toczącym się stanem zapalnym w obrębie stawu biodrowego! Dodatkowym aspektem jest podrażnienie struktur miękkich, czyli m.in. naszych mięśni, tkanki powięziowej, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie docisku głowy kości biodrowej oraz panewki stawu biodrowego- czyli zwiększy się przyleganie powierzchni stawowych, co skutkować będzie zwiększonym obciążeniem na tkankę chrzęstną szybszym jej zużywaniem i powstaniem stanu zapalnego!

Sposoby leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Jednym z najczęściej spotykanych metod leczenia jest endoprotezoplastyka. Metoda ta polega na wymianie panewki stawu biodrowego oraz głowy kości biodrowej na sztuczny zamiennik. Często wykonywana jest też kapoplastyka polegająca na wymianie nasady kości biodrowej na metalową miseczkę, w której porusza się głowa kości udowej.

Z pomocą przychodzi nam również farmakoterapia w postaci:

  • Niesterydowych leków przeciw zapalnych (NLPZ), które to powodować będą zmniejszenie stanu zapalnego.
  • Kwas hialuronowy wstrzykiwany do jamy stawu, poprawiać będzie ślizg między powierzchniami stawowymi, zmniejszając tym samym tarcie.
  • Osocze bogato płytkowe również zmniejszające stan zapalny.

I w końcu to, czego powinniśmy spróbować w pierwszej kolejności, czyli fizjoterapia oraz osteopatia !

W pierwszej kolejności dlatego ponieważ ruch powoduje zwiększenie wydzielania mazi stawowej, dzięki czemu w naturalny sposób zmniejszy się tarcie, a tym samym powstawanie stanu zapalnego. Poprzez rozluźnienie odpowiednich mięśni zmniejszy się docisk do powierzchni stawowych.

Dobry osteopata w pierwszej kolejności, poprzez precyzyjne badanie określi, co jest przyczyną dolegliwości oraz czy źródło problemu leży w stawie biodrowym. Następnie zajmie się pracą w obrębie tkanki powięziowej oraz mięśniowej , dzięki czemu ruch będzie swobodniejszy, a zakres ruchu większy. W trakcie spotkania uwolni również naczynia raz nerwy, które uległy uciskowi, podrażnieniu poprawiając tym samym funkcjonowanie całości systemu, jakim jest nasze ciało. Często już na tym etapie można odwlec zabieg endoprotezoplastyki na lata.

Konsultacja u fizjoterapeuty pozwoli na utrzymanie stanu rozluźnienia i zapobiegać będzie nawrotom dolegliwości. Ćwiczenia zademonstrowane przez fizjoterapeutę sumiennie wykonywane przez pacjenta pozwolą na normalne funkcjonowanie.

Dzięki odpowiednio zastosowanemu leczeniu oraz holistycznemu spojrzeniu na ciało możliwe jest życie bez bólu mimo posiadania zmian zwyrodnieniowych.

 

Dr Łukasz Radziszewski
Fizjoterapeuta, Osteopata