Osteopatia a High Need Baby (HNB) – czy aby na pewno?

25 stycznia 2021

Wiele w ostatnim czasie słyszy się o dzieciach wymagających większej uwagi nazywanych High Need Baby (HNB). Często są to dzieci nazywane trudnymi, płaczliwymi czy jak określają to rodzice Nieodkładalnymi.

Coraz więcej rodziców pojawia się w naszym centrum ze swoimi maluszkami, gdzie pierwsze słowa, które wypowiadają to: „ Mam nieodkładalne dziecko, cały czas płacze, najgorzej gdy próbujemy je odłożyć” „Maluszek nie chce spać w nocy”, „ Mamy High Need Baby czy da się coś z tym zrobić?”,

Czym jest Hight Need Baby?

Dziecko High Need – jest to określenie na dzieci, które wymagają więcej uwagi, wykazują większą potrzebę spędzania czasu z rodzicami, na ich rękach. Są to maluchy, które wybudzają się często nocy, z płaczem a wręcz przeraźliwym krzykiem. Który skłania rodziców do poszukiwania pomocy wśród różnej maści specjalistów. Często słyszą, że maluch po prostu tak ma i wyrośnie z tego.

Często rodzice zgłaszają, że dziecko:

  • ciągle płacze
  • nie daje się odłożyć nawet na chwile, nie zajmuje się samym sobą nawet przez chwile
  • cały czas jest na piersi, cały czas je,
  • nie lubi dotyku, zdaje się być nadwrażliwe na niego,
  • wszystkie czynności pielęgnacyjne to krzyk,
  • maluchy od momentu, gdy wstają rozpoczynają swój dzień od krzyku, płaczu ot tak, wydawać by się mogło, że bez powodu. wybudza je nawet najdrobniejszy dźwięk

To spędza sen z powiek rodziców, droga wydaje się być drogą bez końca od specjalisty do specjalisty tylko wciąż ten sam efekt, a    dokładniej jego brak.

Czy aby napewno High Need Baby?

Niestety często, zbyt szybko przypisywana jest malucha łatka High Need Baby.
Często zamiast dzieci HNB w naszym centrum pojawiają się maluchy z problemami medycznymi, które nie zostały zdiagnozowane. A zamiast skutecznych rozwiązań rodzice często słyszeli : „to samo przejdzie”, „wyrośnie z tego” itp. Dziecko rośnie, a zamiast obiecywanej poprawy wydaje się być tak samo, jak nie gorzej. Zdesperowani rodzice często starają się podjąć kolejny raz walkę o normalność, wówczas trafiają do Osteopaty. Często to właśnie lekarz, czy też fizjoterapeuta dziecięcy ( Bobath, Vojta )  widząc faktyczny problem zalecają kontakt z osteopata.

Okazuje się, że w dużej mierze to problemy medyczne związane z refluksem utajony, nadmiernym napięciem mięśniowym, problemami z brzuszkiem itp. Wizyta u osteopaty pozwala na pozbycie się problemu, a co najważniejsze postawienie rozpoznania. Wówczas dość szybko okazuje się, że może być inaczej, ciszej spokojniej. Wielokrotnie maluchy, które zdawały się być małymi nerwusami, terrorystami stawały się małymi słodkimi istotkami, z problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać, stąd krzyk, płacz i frustracja rodziców. 

Przy współpracy specjalistów lekarza, fizjoterapeuty metody Bobath, metody Vojta oraz osteopaty maluchy i dzieci starsze szybciej osiągają poprawę swojego stanu.

Czy Osteopata dziecięcy może pomóc w przypadku „ Hight Need Baby„?

Jak najbardziej tak! Wielu rodziców pojawia się w naszym centrum Osteopatii i Fizjoterapii, z problemem, z którym byli już wszędzie, szukając pomocy w problemie, który wydaje się nie mieć końca. Dziecko wciąż płacze wybudza się, jest niespokojne, nieodkładalne, jest w stanie spać tylko u rodzica na rękach, zasypia, rodzic próbuje je odłożyć do łóżeczka i znów krzyk płacz. Maluch rekordzista wybudzał się, co 15 min. Aby uśpić maluszka potrzebne było 30 min kołysania bujania na rękach, co w nocy daje w sumie 11 pobudek żeby uspokoić i uśpić maluszka. Przesypiał w sumie 2 godziny przez całą noc, tylko przy rodzicach, przy piersi. A rodzice? Jeszcze mniej. Zmuszeni byli do zmodyfikowania swojego planu spania, na system zmianowy jednej nocy wstaje matka, kolejnej ojciec dziecka. Po pierwszej sesji z Osteopata wielka zmiana, jedynie 4 pobudki, dziecko jest spokojniejsze, jak nie to dziecko. Kolejne spotkania powodują zmniejszenie ilości pobudek. Przykładów takich jak ten można, by mnożyć.
Najważniejszym elementem wizyty u Osteopaty jest postawienie diagnozy, skąd wynika problem dziecka. Czy jest to problem z zakresu nadmiernego pobudzenia układu nerwowego (współczulnego), problem pochodzący z układu pokarmowego, alergii, wzmożonego napięcia mięśniowego? Osteopata dokładnie zbada dziecko, wskaże problem, przeprowadzi terapie oraz da zalecenie do domu.
Po terapii osteopatycznej dzieci są wyciszone, spokojniejsze, łatwiej i szybciej zasypiają, wchodzą w głębsze fazy snu. Sesje osteopatyczne z maluszkami najczęściej odbywają się raz na  3-4 tygodnie. W cięższych przypadkach, mogą być zalecone częstsze spotkania.
Wiele dzieci, które mają problem medyczny często przypisywane są do grupy dzieci High Need Baby, co zmniejsza ich szanse na pozbycie się problemu. Wizyta u osteopaty dziecięcego, po ukończonych kursach z zakresu osteopatii pediatrycznej pozwoli na postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia problemu malucha.

 

dr Łukasz Radziszewski
Fizjoterapeuta/ Osteopata