Czy ma sens łączenie Osteopatii i metody NDT Bobath?

27 lipca 2020

 

Osteopatia u najmłodszych

Jest metoda zyskująca na popularności ze względu na skuteczność oraz szybkość osiąganych celów. Dzięki dokładnemu badaniu osteopata jest w stanie nie tylko odnaleźć trapiący pacjenta problem, ale również szybko pozbyć się go pozwalając pacjentowi powrócić do pełni zdrowia. Ale i gdy tego wymaga stan pacjenta odesłać do odpowiedniego specjalisty.  Osteopata nie tylko może pomagać dorosłym pacjenta, ale także i noworodkom, niemowlętom jak i starszym dzieciom. Osteopata podczas wizyty oceni działanie poszczególnych układów u malucha, dokładnie go zbada i w razie potrzeby odeśle do odpowiedniego specjalisty. W przypadku napięć w obrębie kończyn, czy tez kręgosłupa pozwoli na rozluźnienie i odblokowanie poszczególnych struktur przy wykorzystaniu delikatnych lecz skutecznych technik. Praca na układzie autonomicznym pozwoli na wyciszenie malucha, czy też poprawę snu, gdy dziecko nie chce spać w nocy. Częstym problemem niemowląt oraz noworodków są dolegliwości związane z brzuszkiem, również i tutaj osteopatia jest w stanie pomóc rozwiązać problem .

Osteopata w pracy z maluchem może pomóc w takich problemach jak :

 • Asymetria ułożeniowa
 • Zaburzenie napięcie mięśniowego ( obniżone/podwyższone)
 • Deformacja w obrębie główki dziecka
 • Zaburzenia snu
 • Niespokojne/ płaczliwe dziecko
 • Refluks
 • Kolka
 • Problemy z zaparciami
 • Bóle brzuszka
 • Nadmierne odginanie się do tyłu
 • Niechęć do poruszania kończyną
 • Wymioty/ Ulewanie
 • Problemy z karminiem

NDT Bobath

Początkową metoda była stosowana do terapii wcześniaków, dzieci z defektami genetycznym jak i z mózgowym porażeniem dziecięcym ( MPD). Obecnie stosowana jest w pracy z dziećmi z zaburzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi jak ogólnorozwojowymi. Metoda jest lubiana przez rodziców oraz dzieci ze względu, iż sama terapia bardziej przypomina zabaw niż terapie. Dzięki czemu dziecko angażuje się proces terapeutyczny tym samym szybciej osiągając spodziewany efekty. Fizjoterapeuta pracujący metodą NDT Bobath w trakcie badania będzie zwracał uwagę na prawidłowość rozwoju malucha względem jego wieku, prawidłowość wykonywanych wzorców. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest szybkie wychwycenie nieprawidłowości u dziecka i odpowiednio wczesną korekcje. Rodzic nie tylko otrzyma ćwiczenia, wspomagające terapię malucha, ale również otrzyma dokładny instruktaż w jaki sposób podnosić, przebierać itp.  maluszka by sama opieka nad nim wspomagała jego funkcjonowanie.

Terapeuta metody NDT Bobath w pracy z maluchem może pomóc w takich problemach jak :

 • Asymetria ułożeniowa
 • Zaburzenie napięcie mięśniowego ( obniżone/podwyższone)
 • Nadmierne odginanie się do tyłu
 • Niechęć do poruszania kończyną
 • Hamowanie nieprawidłowych odruchów
 • Odzyskiwanie prawidłowych wzorców ruchów
 • Pobudzanie prawidłowego rozwoju dziecka ( opóźnienia rozwoju)

Więc czy jest sens łączyć Osteopatie i NDT Bobath ?

No właśnie…. patrząc w jakich problemach pomagają obie terapie, można stwierdzić, że oddziaływują na te same problemy u malucha lecz nieco w inny sposób… wiec czy jest sens korzystać z obu?

Jak najbardziej TAK ! W naszym centrum zauważyliśmy, że łącząc te dwie metody uzyskujemy doskonałe efekty w porównaniu gdy stosujemy jedynie NDT Bobath jak i samą Osteopatie. Pomimo tego, że obie metody same w sobie są skuteczne w leczeniu problemów u dzieci, to połączenie ich powoduje przyśpieszenie uzyskiwanych efektów. Obie metody uzupełniają sie wzajemnie i mimo, że na pozór wydawać się mogło by to bez sensu to jednak sens jest i to ogromny. W momencie gdy osteopata pracuje z maluchem pozwalając mu na rozluźnienie się, wyciszenie poprzez pracę na układzie autonomiczny, rozluźnia napięte struktury, odblokowuję zablokowane stawy i daje bodziec do przywrócenia zdrowia, to terapeuta metody NDT Bobath poprzez odpowiednią stymulacje oraz terapię w formie zabawy pozwala na aktywacje i prowokacje uzyskania nie zdobytej jeszcze umiejętności ( siad, czworakowanie, stymulacje reakcji równoważnych itp). A dodatkowo pozwala na uzyskanie prawidłowego wzorca funkcjonowania na już rozluźnionych strukturach .

Fizjoterapeuta pracujący metodą NDT Bobath pokazuje rodzica w jaki sposób zajmować się maluchem, tak aby opieka nad dzieckiem wspomagała postęp terapii i wznosiła go na wyższy poziom, poprzez terapie zarówno w gabinecie jak i w domu. Tak połączona forma pracy pozwala na szybsze i skuteczniejsze uzyskanie postawionych celów.

Gdy dziecko podczas terapii NDT Bobath nie chce współpracować, wizyta u osteopaty pozwoli na wyciszenie malucha i poprawę współpracy miedzy maluszkiem a terapeutą NDT Bobath . Praca osteopaty skupiać się tutaj będzie na pracy w obrębie autonomicznego układu nerwowego, w momencie gdy jest on mocno bodzcowany, dziecko jest rozproszone, płaczliwe, niewyspane więc i niewspółpracujące! Odpowiednia praca i wyciszenie malucha powodują, że maluszek zaczyna współpracować z pozostałymi specjalistami. Stan gdzie maluch mimo, że ma wszystkie potrzebne do tego elementy, np nie obraca się na brzuszek, nie koniecznie wynikać musi z opóźnienia rozwoju malucha jako takiego, a z niechęci do obrotów ze względy na np. duże napięcie w obrębie brzuszka spowodowane gazami. Tutaj z pomocą przychodzi osteopata, który pomoże poprawić pracę brzuszka, aby maluchowi umożliwić prawidłowy dalszy rozwój.

Współpraca z Fizjoterapeutą pracującym metoda NTD Bobath pozwala osteopacie szybciej uporać się asymetrią, czy tez napięciem mięśniowym poprzez odpowiedni instruktaż rodziców, co do codziennych czynności pielęgnacyjnych jak i poprzez reedukacje napięcie w obrębie np brzucha. Dzięki takiej współpracy problemy z kolką, gazami, nadmiernym napięciem , asymetria, zdecydowanie szybciej opuszczą maluszka.

Liczni specjaliści zarówno lekarze jak i fizjoterapeuci dziecięcy, dostrzegają korzyści wynikające z wizyty maluszka u osteopaty i coraz częściej zalecają takowe, aby wspomóc terapie maluszka. Działa to również i w drugą stronę, osteopata widząc o ile szybciej dziecko osiąga założony cel przy współpracy z terapeutą NDT Bobath, coraz chętniej kieruje swoich pacjentów do odpowiednich specjalistów.

W naszym centrum metodą NDT Bobath pracuje mgr Juliana Janisio terapeutka z ponad 10 letnim doświadczeniem w pracy z maluszkami .

 

dr Łukasz Radziszewski

Fizjoterapeuta/ Osteopata