Osteopatia po urazie – kiedy zacząć terapie ?

9 września 2019

Osteopatia jest jedną z najskuteczniejszych form terapii, dostępnych pacjentom. Metoda ta jest znana i stosowana od 1874 roku, w Polsce pojawiła się stosunkowo nie dawno bo dopiero w 2003 roku. Metoda ta już zdążyła zyskać ogromną popularność oraz uznanie wśród pacjentów, ze względu na szybkie i często spektakularne efekty prowadzonej terapii.

“ Kiedy powinnienem zgłosić się do osteopaty gdy już pojawi się kontuzja? “

To pytanie bardzo często pojawia się wśród pacjentów. Bo jak długo powinniśmy odczekać przed udaniem się po pomoc do Osteopaty? I kiedy powinniśmy udać do Osteopaty ?

Odpowiedź jest prosta. Jak najszybciej!

Dlaczego?

Osteopata dzięki swojej wiedzy ogólnomedycznej, przeprowadzonej wnikliwej diagnostyce, w razie potrzeby skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty u którego chory uzyska niezbędną pomoc. Współpraca interdyscyplinarna, między specjalistami pozwala na dokładną diagnostyke, najlepszą możliwą terapie dostosowaną do potrzeb pacjenta, a tym samym osiągniecie celów założonych zarówno przez pacjenta jak i terapeute zdecydowanie łatwiej i szybciej.

Osteopata już w pierszej fazie po urazie, może rozpocząć terapie mającą na celu zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęku oraz przyśpieszenie procesów regeneracji w obrębie uszkodzonej struktury. Dzięki spojrzeniu holistycznemu okres powrotu do pełni sprawności znacznie skraca się.  W dalszych etapach Osteopatia pozwala zachować prawidłową jakość ruchu oraz odpowiednie napięcie tkanek, doskonale współgrając z prowadzonym procesem rehabilitacji.

Dokładne badanie wykonane przez wykwalifikowanego osteopate nie tylko pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie “ co się stało?”. Pozwoli również na przeprowadzenie terapii, która dla pacjenta będzie bezpieczna oraz przynosząca szybką ulgę. Techniki wykonywane przez Osteopate na odpowiednie obszary anatomiczne, są wykonywane delikatnie oraz z dużą precyzją. Uzyskując tym samym zamierzony efekt w postaci drenażu, poprawy ukrwienia danego rejonu, ułatwienia odpływu krwi żylnej,  rozluźniania tkanki powięziowej, mięśniowej, nerwowej czy tez przywrócenia ruchomości stawom.

Łatwo można dojść do wniosku, że warto łączyć w procesie rehabilitacji zarówno fizjoterapie jak i osteopatie, uzyskując w ten sposób najlepsze efekty. Można śmiało stwierdzić, że Osteopatia w rehabilitacji odnajduje się znakomicie wspierając cały proces oraz przyśpieszając powrót do pełni sprawności.  A powrotu do zdrowia, to najcenniejsze, co może przynieść naszym pacjentom współpraca odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.

Podsumowując nie należy zwlekać z udaniem się do odpowiedniego specjalisty. Osteopata jest w stanie przynieść szybką ulgę w bólu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu już w pierwszych fazach po urazie, także nie warto opóźniać swojego powrotu do zdrowia.

 

Dr Łukasz Radziszewski

Fizjoterapeuta, Osteopata